دسته‌بندی نشده

مرگ بر اثر گرسنگی در کمین کودکان افغانستان

تصویر بنریونیسف، نهاد حمایت از کودکان سازمان ملل می‌گوید ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در افغانستان به خاطر سوءتغذیه مزمن در شرایط مرگبار قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری همسو، در همین رابطه کشورهای کمک دهنده به تامین بودجه لازم برای نجات دو میلیون کودک گرسنه فراخوانده شده‌اند.

یونیسف اعلام کرده است که سلامتی کودکان فقیر افغانستان، به دلیل بی پولی و عدم تامین بودجه لازم برای رفع سوءتغذیه آنها در خطر است. این نهاد وابسته به سازمان ملل از کشورهای کمک دهنده خواسته که منابع مالی لازم برای این موضوع را تامین کنند.

در گزارش این نهاد آمده که باید شش میلیون و ۳۰۰هزار یورو پول تا سه هفته آینده در دسترس قرار گیرد تا امکان تعذیه دستکم ۶۰درصد کودکان فقیر به ویژه آنهایی که در خطر مرگ قرار دارند، فراهم شود. 

در افغانستان، دو میلیون کودک زیر پنج سال به گرسنگی مفرط و سوءتغذیه مبتلا هستند که۶۰۰ هزار نفرشان در شرایط خطرناک و مرگبار قرار دارند.

سخنگوی یونیسف در ژنو می‌گوید: این وضعیت، با یمن و سودان جنوبی قابل قیاس است که درگیر جنگ داخلی هستند.

سیستم ایمنی بدن خردسالانی که دچار سوءتعذیه شدید هستند، هیچ‌گونه دفاعی در برابر بیماری‌های مرسوم کودکان ندارد. یونیسف تاکید می‌کند که احتمال مرگ این کودکان در اثر بیماری ۱۱ برابر اطفال دیگر است.

درگیری و نزاع، آوارگی، خشکسالی و سیل اکثر خانوارهای افغان را در معرض خطرات عدیده قرار داده است.

به گزارش دویچه‌وله، شبکه اطلاعات امنیت غذایی که پروژه‌ای جهانی زیر نظر سازمان فائو قرار دارد، در گزارشی که آوریل ۲۰۱۹ منتشر کرد، از وجود بیش از ۱۱۳ میلیون گرسنه در سال ۲۰۱۸ در سطح جهان خبر داد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا