دسته‌بندی نشده

هشدار درخصوص ورود محموله‌های خرد پیش‌ساز موادمخدر به مناطق آزاد

تصویر بنرمعاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه امروزه موضوع پیش سازها و سوء استفاده از آنها دغدغه اکثر کشورهای متحد به کنوانسیون‌های بین المللی است، گفت: با هماهنگی و همکاری گسترده و بهره‌گیری از مکانیسم‌های قوی می توان امید به مبارزهای هدفمند با انحراف، قاچاق و سوء استفاده از پیش سازهای داشت.

به گزارش خبرگزاری همسو، سردار ناصر اصلانی در دوازدهمین نشست کارگروه منطقه‌ای پیش سازها افزود: برگزاری این نشست در راستای تبادل اطلاعات و تجربیات در کنترل مواد مخدر و پیش ساز ها و نقش همکاری‌های بین‌المللی در مبارزه با مواد مخدر نشان از وجود اسلام برای مقابله جدی با این قبیل انحرافات دارد.

وی افزود: بحرانی که در حال حاضر کشورهای منطقه و در آینده نه چندان دور تمام کشورهای جهان را به چالش جدی می کشاند، موضوع قاچاق پیش سازهای مواد مخدر است که در سال‌های اخیر زنگ خطر جدی آن به صدا درآمده است.

اصلانی با بیان اینکه امروزه مواد مخدر به ویژه مواد مخدر صنعتی زندگی افراد و جوامع انسانی را به طور جدی تهدید می‌کند، اظهار کرد: این موضوع همچنین توسعه پایدار را مخدوش می‌کند و موجب بروز جرایم مختلف در کشورهای جهان می شود. استعمال مواد مخدر علاوه بر وارد کردن خدشه به آزادی و رشد جوانان، سلامت و رفاه انسان‌ها، استقلال کشورها، دموکراسی و ثبات ملت‌ها، ساختار کلیه جوامع انسانی و خانواده‌های آنان را با خطر جدی مواجه می‌کند.

وی با بیان اینکه گردش مالی ناشی از قاچاق مواد مخدر مهم‌ترین عامل تولید و قاچاق توسط شبکه‌ها و باندهای تبهکار دنیا شمار می‌رود، ادامه داد: این امر موجب شده تا این شبکه‌ها ضمن برخورداری از انواع سلاح‌ها و تجهیزات پیشرفته، تمام توان خود را برای قاچاق و انتقال پیش سازها و مواد مخدر به کانون‌های تولید و مصرف به کار گیرند.

معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: کوتاه شدن مسیر قاچاق، کاهش هزینه‌های انتقال مواد، تحت تاثیر قرار دادن مردم با مواد مخدر صنعتی و سنتی در راستای سیاست‌های استکبار جهانی از جمله دلایل استفاده قاچاقچیان از مسیر افغانستان_ ایران_اروپا موسوم به مسیر بالکان است که این امر هزینه‌های بسیار زیاد انسانی و مالی را به جمهوری اسلامی تحمیل کرده است.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب ارزش‌های دینی، تعهدات بین‌المللی و همچنین خطوط ترسیم شده توسط مبارزه با مواد مخدر را جهادی مقدس می‌داند، گفت: مافیای مواد مخدر به  دلیل افزایش ضربات وارده از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران و با هدف کاهش ریسک قاچاق و ترانزیت مواد مخدر و کسب سود بیشتر اقدام به تبدیل مواد سنتی به مواد نیمه صنعتی، تبدیل تریاک به مورفین و هروئین کرده است. این امر به نوبه خود موجب افزایش چشمگیر ترانزیت مواد پیش‌ساز از کشورهای صنعتی به افغانستان شده و مشکلات بسیاری را برای کشور های مسیر همچون جمهوری اسلامی ایران به همراه آورده است.

اصلانی با بیان اینکه تولید، انحراف و قاچاق  پیش سازهای مواد مخدر در سطح جهانی رو به گسترش است اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است تا تمامی اعضای جامعه بین‌المللی در عمل به اصل مسئولیت مشترک بین المللی و ضمن پرهیز از برخوردهای گزینشی و سیاسی کردن این رسالت انسانی و بشر دوستانه برای حل معضل جهانی مواد مخدر به همکاری با کشورهای خط مقدم مبارزه جهانی بپردازد.

اصلانی در ادامه  به برخی اقدامات جمهوری اسلامی ایران در راستای مقابله جدی با مواد صنعتی و پیش ساز ها اشاره کرد و گفت: تشکیل کمیته ملی نظارت بر پیش سازها با شرکت کلیه دستگاه‌های مرتبط با موضوع پیش ساز ها، عضویت فعال در سامانهpics، تشکیل کارگروه nps، عضویت در سیستم pen مشارکت فعال در همایش‌ها و اجلاس‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در خصوص پیش ساز ها از جمله این موارد بوده است.

وی در ادامه با اشاره به همکاری‌های عملیاتی منطقه با کشورهای همسایه به اشکال مختلف نیز گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی، انجام اقدامات بازدارنده و نیز تبادل اطلاعات با کشورها و افسران رابط مواد مخدر، حمایت از برنامه‌های کشت و جایگزین در افغانستان، بالا بردن ضریب خطر برای قاچاق مواد مخدر از طریق تشدید کنترل های مرزی و اعمال قانون، اجرای طرح های فراگیر در مرزهای مشترک بخشی از این همکاری های عملیاتی منطقه‌ای است.

وی در ادامه ضمن پیشنهاداتی در راستای ارتقای سطح کنترل مقابله با انحراف مواد پیش ساز نیز توضیح داد: سازمان ملل متحد بانک اطلاعاتی مناسبی را برای پیشنهاد اطلاعات میان کشورهای تولید کننده مسیر و مصرف پیش سازهای مواد مخدر ایجاد کند تا کشورها بتوانند آخرین تجربیات و یافته های خود را در آن با یکدیگر به اشتراک بگذارند. همچنین پیشنهاد می شود تا با عنایت به چهره فراملی جرائم مرتبط با قاچاق مواد مخدر، همکاری دو و چندجانبه میان کشورهای متاثر از این پدیده اتفاق بیفتد. در این رابطه همکاری کشورها در زمینه‌های تبادل اطلاعات، دستگیری مجرمین، اجرای نیابت‌های قضایی و … در شناسایی و کشف شبکه‌های مرتبط بسیار اثرگذار خواهد بود.

اصلانی در پایان گفت: همچنین توصیه می‌شود تا کشورها کنترل بیشتری بر روی محموله‌هایی که به مناطق آزاد وارد می‌شوند داشته باشند، زیرا برخی مواد شیمیایی پیش‌ساز ممکن است به صورت محموله‌های جزئی و مسافری ترخیص شوند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا