آموزش و پرورش

هویت ایرانی اسلامی از دوران کودکی و خردسالی شکل می گیرد

تصویر بنر


به گزارش خبرگزاری همسو نیوز جلسه تبادل نظر و تمهید مقدمات در خصوص دومین همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی در دوره پیش دبستانی و اهمیت شکل گیری هویت در دوران کودکی ظهر پنجشنبه با حضور رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، سیفی مشاور آموزش ابتدایی، علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری، حجت الاسلام علی نعمت اللهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، حجت الاسلام سید قریش موسوی رئیس ستاد اقامه نماز استان، مرادیان مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری، علی رحمانی مدیرکل آموزش و پرورش در استانداری قزوین برگزار شد.

رضوان حکیم زاده در این جلسه گفت: باید به سمت جامع معیارها و ارزش‌ها برویم و در این راه نیازمند تلاش و برنامه ریزی بیشتری هستیم.

وی بیان کرد: امروز تربیت میلیون‌ها کودک در مدارس بر عهده آموزش و پرورش نهاده شده اما در این راه متولی فقط این نهاد نیست و همه باید مشارکت کنند تا این کار گروهی به نتیجه برسد.

حکیم زاده افزود: افراد بزرگسال فکر نکنند که تربیت کودکان اهمیت زیادی ندارد و اگر بخواهیم در اینده مشکلات کمتری داشته باشیم باید از دوران کودکی تعلیم و تربیت و فرهنگ سازی را آغاز کنیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: برگزاری همایش هویت ایرانی اسلامی در کودکان یک موضوع امنیت ملی است و موجب انسحام ملی می‌شود.

وی بیان کرد: آینده ایران اسلامی با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان است و همه اینها شروعش باید از کودکی باشد زیرا کودکان امروز مدیران فردا هستند و هر گونه که اینها را تربیت کنیم کارگزاران آینده می‌شوند.

حکیم زاده تصریح کرد: باید مراقب باشیم و ببینیم با این کودکان چقدر سرو کار داریم و با موضوعات مرتبط با آنها علمی برخورد کنیم و اگر بر اساس پژوهش رفتار شود شاهد تربیت اصولی این گروه خواهیم بود.

وی گفت: کودکی مهمترین دوره است که تربیت در آن اهمیت دارد و ما اگر به قرآن اتکا کنیم حتی کوچک‌ترین آموزه‌ها در این کتاب انسان ساز وجود دارد که می‌تواند تربیت کودک را بدرستی محقق کند تا در آینده هیچ مشکلی نداشته باشد.

حکیم زاده اظهار داشت: اگر دنبال ساختن انسانی در تراز جمهوری اسلامی هستیم باید تعلیم و تربیت و آموزش را از دوران کودکی و پیش دبستانی آغاز کنیم زیرا هویت بخشی از این دوران آغاز و محقق می‌شود.

وی بیان کرد: در اسناد بالادستی و راهبردهای سند بنیادین که سندی عالمانه است به صورت روشن به اهمیت این دوره اشاره شده و ارتقای جایگاه آموزش و پرورش با توجه به همین دوران کودکی است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: حاکمیتی بودن دوره پیش دبستانی و اهمیت آن ما را ملزم به توجه به این دوران می‌کند و در نقشه جامع علمی کشور تقویت جایگاه دوره پیش دبستانی هم تاکید شده است.

وی اضافه کرد: موضوع «هویت» در تربیت نقش کلیدی دارد و از سال ۹۴ تاکید شده تا تربیت مورد توجه جدی قرار گیرد لذا برای عملیاتی شدن تعالی و تکوین هویت کودکان تاکید جدی داریم و دنبال این هستیم که برنامه‌هایی برای تقویت هویت دینی و ایرانی اسلامی کودکان صورت گیرد.

حکیم زاده اظهار داشت: غنی سازی برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی، سیاسی و ارائه شناخت‌های زیربنایی می تواتد در شکل گیری هویت نوآموزان مؤثر باشد.

وی بیان کرد: باید مؤلفه‌های هویت کودکان ایرانی اسلامی را تبیین کنیم و بازنگری و تبیین غنی سازی محتوای فعالیت‌های آموزشی و بستر سازی زمینه‌های شکوفایی فطرت الهی، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی مردم و مسئولان از اهداف ما در همایش هویت ایرانی اسلامی است.

حکیم زاده گفت: این همایش در قالب مقاله، فیلم کوتاه، بازی و یادگیری، قصه گویی، قصه نویسی و قصه خوانی برگزار خواهد شد.

قزوین میزبان خوبی برای دومین همایش هویت ایرانی اسلامی است

وی بیان کرد: قزوین ظرفیت‌های زیادی دارد و می‌تواند در دومین همایش میزبان خوبی برای کشور باشد و امیدواریم بخوبی این نشست کشوری را برگزار کند.

حکیم زاده اظهار داشت: جلب مشارکت شوراهای آموزش و پرورش سراسر کشور، جلب مشارکت و حضور حداکثری مخاطبان، استفاده از دستاوردها و تعمیم در دوره پیش دبستانی، تاکید بر بازی و اسباب بازی، ارائه نمونه فعالیت‌های تربیتی مربیان دوره پیش دبستانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه استانی، توجه بر قصه گویی، بازی و اسباب بازی و ایجاد غرفه‌های مناسب از مسائلی است که باید در همایش قزوین مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: بیش از ۹ میلیون کودک در کشور داریم که تعلیم و تربیت آنها کار یک نهاد نیست و همه باید کمک کنند تا این کار مهم بخوبی صورت گیرد و برای هر تغییری در کودکان نیازمند علم و دانش و برنامه ریزی هستیم.

حکیم زاده گفت: بیانیه گام دوم رهبری یک نگاه امیدوارانه است که بر علم و پژوهش و فرهنگ خلاقیت، نوآوری و مسئولیت پذیری توجه زیادی شده که تحقق آن نیازمند فرهنگ سازی است و باید از دوره پیش دبستانی آغاز شود.

وی اضافه کرد: مهمترین مخاطب برای هویت سازی دوران کودکی است و اگر به این دوران توجه شود در واقع آینده خود را ساخته‌ایم.

حکیم زاده تصریح کرد: در گذشته خانواده و مدرسه در تربیت نقش اساسی داشت اما امروز یک رقیب جدی به نام رسانه داریم که بخش‌های اینترنت، فضای مجازی، سینما، تلویزیون را شامل می‌شود که این ابزارها از دست ما خارج است و نه می‌توان با آنها جنگید و نه می‌توان بی تفاوت بود و آنها را کنار گذاشت لذا لازم است با یک نگاه علمی و دینی و با برنامه برای مقابله جلو برویم.

وی اظهار داشت: برای تقویت هویت دینی و ایرانی باید آموزش‌ها و برنامه‌های تربیتی را از مهد کودک‌ها آغاز کنیم تا به هدف برسیم.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا