دسته‌بندی نشده

چابهار دروازه‌ای برای بین‌المللی شدن لباس ایرانی ـ اسلامی

تصویر بنر


به گزارش همسو نیوز؛ امسال قرار است بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در منطقه آزاد چابهار برگزار شود؛ اما آیا این اقدام راهی برای اشتغال‌زایی و گسترش طراحی و صادرات لباس ایرانی اسلامی در منطقه آن هم در مجاورت کشورهای اسلامی است؟ نکته جالب اینکه تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در راستای همکاری ویژه در عرصه مد و لباس به امضاء رسیده است. آیا این اتفاق همان اتفاق مبارک حمایت از کالای ایرانی آن هم کالایی مبتنی بر هنر ایرانی اسلامی است؟

بنیامین اسلامی، مدیرعامل پوشاک الیاف طبیعی «آندیا» است. رشته روانشناسی بالینی خوانده اما اکنون صاحب یکی از برندهای مطرح در زمینه طراحی و تولید پوشاک با الیاف طبیعی، طراحی و دوخت‌های سنتی است. 42 ساله و متولد شهر نمین است. طراحی و دوخت‌های سنتی را از کیف‌های جاجیمی و گلیمی آغاز کرده با الهام از نمادهای ایرانی ـ اسلامی این کار را ادامه و با دوخت لباس‌های ویژه بانوان و آقایان هنرش را گسترش داده است.

اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا؛ در خصوص تفاهم نامه منعقده و ظرفیت هنر طراحی لباس ایرانی اسلامی گفت: امضای تفاهم نامه همکاری با محوریت مد و لباس ایرانی اسلامی و برگزاری بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در منطقه آزاد چابهار اتفاقی بسیار مبارک و بزرگ در حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی است که با توجه به مشخصه‌های فرهنگی چابهار، نشان از دقت نظر مدیران سیاست‌گذار این بخش دارد.

این تولیدکننده پوشاک در ادامه بر لزوم کشف دیگر مناطق پویا در این زمینه اشاره و تصریح کرد: اگر امروز می‌بینیم که زنان و مردان سیستان و بلوچستان هنوز هم در خانه‌ها و کارگاه‌های کوچک خود بلوچ‌دوزی کرده و طرح‌های بدیع می‌آفرینند، این ویژگی در بسیاری دیگر از مناطق کشور و به جرئت می‌توان گفت تمام استان‌های ایران به اشکال گوناگون قابل رویت است پس امید است در سال‌های آینده شاهد توجه به موضوع احیای لباس اقوام، برگزاری بخشی از جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در استان‌های مختلف و توسعه آموزش انواع دوخت‌های سنتی در سراسر ایران باشیم.

اسلامی ضمن تقدیر از همراهی منطقه آزاد چابهار با مهمترین رخدادهای حوزه مد و لباس گفت: ایجاد تنوع مبتنی بر حفظ اصالت و پیشینه تاریخی پوشاک اقوام ایرانی با تکیه بر باورهای دینی و اعتقادی مردمان این مرز و بوم از مهمترین رسالت‌های فعالان این عرصه بوده و بدون شک در راستای عقد این تفاهم‌نامه قابل اجرا است.

چمدان گردشگران خارجی با لباس‌های برگرفته از پوشش اقوام ایرانی و سوزن‌دوزی‌ها پر می‌شود

وی افزود: یکی از مشکلات همیشگی فعالان عرصه لباس اقوام ایرانی و البته طراحی و تولید پارچه‌های سنتی، نبود بازار برای فروش محصولات است هر چند برخی سیاست‌های غلط همچون واردات پارچه از کشورهای خارجی به این مسئله دامن زده اما چمدان گردشگران خارجی با لباس‌های برگرفته از پوشش اقوام ایرانی و سوزن‌دوزی‌ها پر می‌شود که این خود می‌تواند دلیل محکمی بر جهانی بودن هنر ایرانی و به ویژه جایگاه ایران در میان کشورهای اسلامی همسایه با وجود مشترکات فرهنگی در زمینه پوشش باشد.

اسلامی در ادامه بر لزوم بروزرسانی لباس اقوام ایرانی در راستای کاربردی ساختن آنها تأکید و تصریح کرد: بخش بین‌الملل جشنواره مد و لباس فجر می‌تواند ویترینی برای معرفی ظرفیت‌های ایرانی باشد اما آنها نیز همانند مردم همین سرزمین ترجیح می‌دهند لباسی را خریداری کنند که قابل استفاده باشد پس تطبیق لباس‌های سنتی با نیاز بانوان و آقایان در جوامع کنونی از مهمترین نکات در موفقیت اهداف تفاهم‌نامه میان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در راستای همکاری ویژه در عرصه مد و لباس است.

این فعال صنعت مد و لباس بر لزوم تبلیغات گسترده درباره این تفاهم‌نامه و مفاد آن تأکید و تصریح کرد: امید است بتوان از هر ابزاری برای تبلیغ و رسانه‌ای ساختن این رخداد مهم در عرصه فرهنگ و هنر کشور استفاده کرد. ما باید تمامی این حرکات را که نشان از جزم عزم ملی برای حفظ فرهنگ و تمدن غنی کشورمان دارد به جهانیان ثابت کنیم و خودمان در الگوبرداری از نمادهای اصیل و سنت‌ها برای رونق مد ایرانی اسلامی پیش‌قدم باشیم.

لازم به ذکر است: تفاهم‌نامه میان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با محوریت و برای همکاری ویژه در عرصه مد و لباس با توجه به مزیت های نسبی منطقه، پیشینه تاریخی و مشخصه‌های اجتماعی و فرهنگی چابهار در زمینه مد و لباس، پارچه و تزیینات انواع پوشاک در چهار بند به امضاء طرفین رسیده است.

انتهای پیام 

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا