دسته‌بندی نشده

چگونه از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟- اخبار اجتماعی – –

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ با انتشار اخبار ورود ویروس کرونا به ایران، ضرورت توجه به مدارس با توجه به حضور و تجمع دانش‌آموزان بسیار ضروری است البته دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که اردوهای دانش‌آموزی برگزار نشود و دانش‌آموزان در مدارس در یک مکان تجمع نکنند.

با این وجود برخی مدارس غیردولتی در شرایطی که امروز شنبه سوم اسفند ماه به دلیل ادامه روند شمارش آراء در مدارسی که شعب اخذ رأی هستند تمام مدارس پایتخت تعطیل هستند  از سوی دیگر طبق اعلام دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش اردوهای دانش‌آموزی نباید برگزار شود اما برخی مدارس بی‌توجه به اعلام آموزش‌وپرورش، امروز دانش‌آموزان را به اردو بردند!

مادر یکی از دانش‌آموزان در این رابطه به تسنیم می‌گوید: در حالیکه طبق اعلام آموزش‌وپرورش شهر تهران تمام مدارس پایتخت امروز شنبه سوم اسفند ماه تعطیل هستند اما مدرسه فرزندم “مدرسه‌ای غیردولتی” به دلیل آنکه از هفته گذشته برای برگزاری اردو برنامه‌ریزی کرده بودند، دانش‌آموزان را به اردو بردند و به اعتراض خانواده‌ها هم توجهی نداشتند.

او این پرسش را مطرح می‌کند که مگر طبق اعلام وزارت آموزش‌وپرورش قرار نبود اردوهای دانش‌آموزی برگزار نشود و دانش‌آموزان در یک مکان تجمع پیدا نکنند، پس چگونه است در شرایطی که هم مدارس امروز تعطیل است و هم خانواده‌ها بابت شیوع ویروس کرونا نگران هستند، برخی مدارس همچنان اقدام به برگزاری اردو می‌کنند؟!

دانش‌آموزان دارای علائم سرماخوردگی در خانه بمانند/ غیبت‌ها موجه می‌شود

پیش از این حسن ضیاءالدینی مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره راهکارهای پیشگیری از کرونا ویروس در مدارس با تأکید براینکه اعلام کردیم اردوهای دانش‌آموزی برگزار نشود و مدارس از تجمع دانش‌آموزان در یک مکان خودداری کنند، به تسنیم گفت: دانش‌آموزانی که دارای علائم سرماخوردگی هستند تا بهبودی کامل در منزل استراحت کرده و به مدرسه نیایند همچنین مدیران مدارس با والدین همکاری لازم را داشته باشند و این اطمینان را بدهند که هیچ مشکلی به لحاظ غیبت به وجود نمی‌آید تا دانش‌آموز به صورت کامل استراحت کند و پس از بهبودی در مدرسه حاضر شود، این موضوع به منظور کنترل شیوع ویروس در مدرسه ضروری است.

البته هم‌اکنون علاوه بر ارائه توصیه‌های بهداشتی و پیشگیرانه به دانش‌آموزان و کادر مدارس ارائه تجهیزات مربوط به ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح مدارس ضروری است اما معلمان می‌گویند که هنوز در این رابطه تدابیری اتخاذ نشده و امکاناتی در این رابطه در اختیارشان نیست.

هر چند، برخی مدارس دست به کار شده‌اند و از خانواده‌ها می‌خواهند برای تهیه مواردی همچون ماسک و محلول ضدعفونی‌کننده مورد نیاز مدرسه کمک مالی داشته باشند.

به هر حال به نظر می‌رسد با توجه به تجمع دانش‌آموزان در مدارس و تراکم بالای کلاس‌های درس، به منظور پیشگیری از شیوع کرونا در مدارس باید راهکارهای جدی‌تری را در کنار ارائه توصیه‌های پیشگیرانه به دانش‌آموزان و معلمان در نظر گرفت در این شرایط و با توجه به تجمع بالای دانش‌آموزان در کلاس‌های درسی با بیش از 35 نفر، درخواست‌هایی مبنی بر تعطیلی مدارس از سوی والدین به گوش می‌رسد.

در همین رابطه دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش توصیه‌هایی را برای پیشگیری از کرونا ویروس ارائه کرده است:

کرونا یک بیماری خطرناک اما قابل پیشگیری است.

ویروس کرونا مانند سایر ویروس‌ها (مثل سرماخوردگی) وقتی فرد سرفه یا عطسه می‌کند، ویروس از طریق قطرات گسترش می‌یابد همچنین هنگامی که شخصی یک سطح آلوده مانند دسته درب را لمس کند می‌تواند پخش شود.

ویروس‌های انسانی کرونا معمولاً از طریق یک فرد آلوده به دیگران منتقل می‌شوند.

چگونه از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

در حال حاضر هیچ واکسنی برای محافظت از شما در برابر ویروس کرونا انسانی موجود نیست.

ممکن است با انجام موارد زیر بتوانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید:

دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه با صابون و آب بشویید.

از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خودداری کنید.

از تماس نزدیک با افرادی که مریض هستند خودداری کنید.

هنگام سرفه یا عطسه دهان خود را با یک دستمال بپوشانید ، سپس دستمال را درون سطل زباله بیندازید.

 اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می‌شود را تمیز و ضد عفونی کنید.

اگر بیمار هستید و فکر می‌کنید ممکن است علت آن مسافرت به منطقه آلوده به ویروس کرونا یا تماس با شخصی باشد که در آنجا بوده است باید به یک پزشک اطلاع دهید و به دنبال درمان زودهنگام باشید.

چگونه از دیگران در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

اگر علائمی مانند سرماخوردگی دارید  با انجام موارد زیر می توانید از دیگران محافظت کنید.

 در حالی که بیمار هستید در خانه بمانید.

13 نکته کلیدی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

13 راهکار کلیدی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا به شرح زیر پیشنهاد شده است:

1. ویروس کرونا، عمدتاً از راه دهان، بینی، چشم و گوش وارد بدن می‌شود. بنابر این دست‌هایتان را قبل از شست و شوی کامل با آب و مایع دستشویی به این 4 قسمت بدن نزنید.

2. هر روز چندین بار دست هایتان را با آب و مایع دستشویی و هر بار به مدت نیم دقیقه با دقت بشویید. اگر مایع یا ژل ضدعفونی کننده هم بزنید، بهتر است.

3. همراهتان یک مایع ضدعفونی کننده کوچک داشته باشید تا در محیط‌های عمومی مانند مترو و خیابان و … که دسترسی سریع به آب و مایع دستشویی ندارید، بعد از تماس با افراد و اشیاء، مدام دست‌هایتان را ضدعفونی کنید.

4. اگر نزدیک شما، کسی سرفه با عطسه کرد، فوری دهان و بینی‌تان را ببندید و حتی‌المقدور چند متری از او دور شوید، چون یکی از راه‌های انتقال کرونا، تنفس است.

5. اگر مسوول اشیائی هستید که دست‌های افراد مدام با آنها در تماس است، آنها را بارها ضدعفونی کنید مانند دستگیره‌های در، ستون‌های فلزی اتوبوس و مترو که افراد برای حفظ تعادل آنها را می‌گیرند، پیشخوان بانک‌ها و ادارات، خودکارهای عمومی بانک‌ها، دکمه‌های آسانسور و خودپردازها ، نازل بنزین، نرده‌های کنار پله‌ها و غیره.

همچنین سعی کنید تا حد امکان به چنین اشیایی دست نزنید و اگر هم زدید – که اکثراً ناگزیر هستید – دست‌های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید و قبل از شست و شو، به آن 4 قسمت بدن که در بند اول گفتیم، دست نزنید.

6. دست دادن و روبوسی را به حداقل ممکن برسانید.

7. بلافاصله بعد از ورود به خانه، دست‌های خود را بشویید و ضدعفونی کنید. این را از همه اعضای خانواده بخواهید. همچنین در محل کار نیز با همکاران چنین قراری بگذارید.

8. سیستم ایمنی بدن تان را با خوردن ویتامین C ، میوه ها ، سبزیجات و داروهای تقویتی، ارتقا دهید. خوردن روزانه یک لیوان “آب ولرم + آب لیموی تازه + یک قاشق عسل طبیعی” توصیه می شود.

9. میوه‌ها و سبزیجات را کاملاً بشویید.

10. غذای آلوده از راه‌های انتقال کروناست. از خوردن غذا و مایعات در جاهای غیر‌مطمئن خودداری کنید.

11. غذاهایتان کاملاً پخته شود. بنابراین از خوردن غذاهای نیم پز مانند تخم مرغ عسلی، استیک نیم پز یا آبدار خودداری کنید.

تاکید می‌شود مرغ و گوشت قرمز و شیر را خوب بجوشانید و کامل بپزید و مصرف ویتامین C، میوه و سبزی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن م‌ شود و فرد را در مقابل ابتلا به ویروس کرونا مقاوم می‌کند.

12. مسواک‌تان را مدام بشویید و ضدعفونی کنید.

13. تا حد امکان در خانه بمانید، اگر بیرون رفتید بکوشید به جاهای شلوغ نروید و مدام دست هایتان را ضدعفونی کنید.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا